Czy i kiedy możliwe jest wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru VAT?
Wiele osób nie do końca orientuje się w niektórych tematach z zakresu księgowości. Tymczasem jest to niezwykle ważne, tym bardziej kiedy prowadzimy na przykład działalność przedsiębiorczą. Dobrze jest więc znać podstawowe przepisy i orientować się w wielu przeróżnych aspektach, takich jak chociażby podatki.
Oczywiście możliwe jest skorzystanie z pomocy księgowego, który bardziej niż my powinien orientować się w różnych aspektach księgowości. Księgowy powinien również móc odpowiedzieć nam na pytanie, czy i kiedy jest możliwe wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru VAT. Jak się bowiem okazuje, w niektórych sytuacjach rzeczywiście jest to opcja, dlatego też przedsiębiorca musi być niezwykle uważny, tym bardziej że czasami nie musimy nawet dostawać żadnego ostrzeżenia czy informacji o zaistniałym fakcie.
A w takiej sytuacji może dojść do sporych problemów dla samego przedsiębiorcy – musimy więc orientować się, w jakich przypadkach jest to możliwe.
Kiedy może dojść do wykreślenia z rejestru VAT?
Wielu przedsiębiorców musi zarejestrować się jako czynny podatnik VAT – w wielu przypadkach jest to po prostu obowiązek. Jak się jednak okazuje, z rejestru można się także wykreślić.
Może to nastąpić oczywiście na wniosek samego przedsiębiorcy, ale nie jest tak, że tylko i wyłącznie przedsiębiorca może o tym zadecydować. Istnieją bowiem dwa przypadki, w których to sam urząd skarbowy podejmuje tego typu decyzję. Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, w której urzędnicy stwierdzą fakt, iż dany przedsiębiorca nie istnieje.
W drugim przypadku chodzi natomiast o sytuację, w której przedsiębiorca unika składania deklaracji podatkowych. Wtedy urzędnicy podejmują zazwyczaj próby skontaktowania się z taką osobą, oczywiście w celu wyjaśnienia sprawy, natomiast jeżeli próby to nie zakończą się sukcesem to przedsiębiorca może zostać wykreślony z rejestru VAT. Co więcej, w wielu przypadkach przedsiębiorca może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.