euregio bodensee Czekaj...

Jak prawidłowo wykonać wiercenie?

rekuperacja https://hidroma.pl/

Jedną z podstawowych czynności związanych z obróbką drewna jest wiercenie. Niewielkie otwory ułatwiają umieszczanie w drewnie śrub albo gwoździ. Czasem też stosuje się kołki oraz zaczepy, dzięki którym można stworzyć mebel lub inny przedmiot użytkowy pozbawiony elementów metalowych, a nawet kleju.

Jak prawidłowo wiercić w drewnie? Na początek trzeba dobrze wymierzyć i oznaczyć miejsce, w którym chcesz wykonać wiercenie. Najłatwiej zrobić oznaczenie przy pomocy ołówka stolarskiego. Wystarczy kropka lub krzyżyk w miejscu, w którym ma pojawić się otwór.

Krzyż jest bardziej praktyczny – lepiej go widać, nawet gdy już zaczniesz wiercić, a połączenie linii pozwala na kontrolowanie miejsce wiercenia przez cały czas. Otwór możesz wykonać wiertarką ręczną z korbką lub narzędziem elektrycznym. Aktualnie ręczne wiertarki stosuje się bardzo rzadko.

Przed przystąpieniem do finalnego wiercenia warto wstępnie nawiercić otwór. Dzięki temu łatwiej umieścisz wiertło we właściwym miejscu i wykonasz dokładnie taki otwór, jakiego potrzebujesz.