euregio bodensee Czekaj...

Jak dbać o rower? Praktyczne porady dla każdego

www.enwod.slupsk.pl odżywki dla sportowców https://www.pencopolska.pl/academy/roslinne-sposoby-na-stany-zapalne-u-sportowcow-wiecej-niz-dzialanie-przeciwbolowe/

Rower to sprzęt, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że dość sporo kosztuje. Obecnie wiele osób traktuje rower jako główny środek transportu, dlatego chce o niego dbać w należyty sposób, dzięki czemu późniejsze wywalanie pieniędzy na naprawę nie będzie konieczne. W jaki sposób dbać o rower w kilku prostych krokach? Oto spis kilku najważniejszych porad:

 • Istnieją dwa bardzo ważne mechanizmy w rowerze, a są to wówczas hamulce i przerzutki. Ciężko sobie wyobrazić sytuację w której trzeba użyć dużej siły, by działały sprawnie. W związku z tym istnieją specjalne środki, dzięki którym te elementy się smaruje za pomocą wpuszczania w ich konkretne miejsca kilku kropli dedykowanych właśnie preparatów.

  To zapewnia nie tylko dłuższą żywotność tych części, ale także znacznie poprawia komfort jazdy;

 • Łańcuch w rowerze to element, o którym trzeba pamiętać równie często. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ten jak nic innego w rowerze najbardziej narażony jest na oddziaływanie podłoża. To na nim odkłada się sklejony piach z deszczem, który wówczas jest ciężko wyczyścić. Kluczem do komfortu jazdy jest właśnie czysty łańcuch. W jaki więc sposób go konserwować? Po pierwsze pamiętać, aby po każdej wyczerpującej dla sprzętu jazdy (np.

  po lesie) go czyścić. Robi się to za pomocą: rozpuszczalnika, płynu do mycia silników lub benzyny ekstrakcyjnej. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostać się do konkretnych fragmentów, dobrze jest posłużyć się starą szczoteczką do zębów. Czasem jednak trzeba sam łańcuch wymienić, a średnio odbywa się to co około 2000 kilometrów;

 • Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami i nie do końca znamy się na rowerach lub nie mamy czasu na ich stałe sprawdzanie – dobrze jest je oddać w ręce specjalistów. Mowa o serwisach rowerowych, w których możemy zapoznać się z opiniom doświadczonych osób tam pracujących.

  Zaleca się przegląd roweru raz do roku, przed sezonem, by sprawdzić, czy nadaje się on do użytkowania. Kosztuje to kilkadziesiąt złotych, ale lepiej jest poświęcić taki budżet niż późniejszą konieczność wymiany drogich elementów;

 • Pamiętajmy, że rower to sprzęt o który trzeba dbać nie tylko w kwestiach konserwacji, wymiany części i przeglądów. Wiele zależy także o nas. Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę rowerową, zaleca się mieć przy sobie zestaw kluczy, dzięki którym dokręcimy fragmenty odpowiednio szybko i sprawnie. Należy zdawać sobie sprawę, że te wszystkie czynności nie mają być upierdliwe, ale wręcz przeciwnie – dobrze, gdy wejdą w nawyk.

  Przecież w istocie chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.

.